Gölge Öğretmen Eğitimi (Uygulamalı Uzman Eğitimi)

Ocak 7, 2023    
10:00 am - 6:00 pm

Gölge Doğuşunu Işığa Borçludur

Uzman Eğitimi

Eğitim Şekli :
20 saat teorik, 30 saat uygulamalı süpervizyon toplam 50 saatlik bir eğitimdir. Katılımcılara Noema Aile Gölge Öğretmen Eğitimi katılım sertifikası verilecektir. Program ZOOM uygulaması üzerinden yapılacak ve Zoom Linki eğitim öncesinde mail ile gönderilecektir. Bonus özelliği olan kredi kartlarına 2 ya da 3 taksit imkanı bulunmaktadır. Yıllık üyelerimizin eğitimlerimizden %5 indirim hakkı bulunmaktadır.
Kontenjan : 20 Kişi Kontenjan Müsait
Fiyat : 4.000,00 TL (%18 KDV Dahil)

NOEMA AİLE WEBSİTESİNDEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki Eğitimlere Katılan Kursiyerlerimizden Yorumlar:

Tuğçe A.
Çok faydalı ve bilgilendirici bir eğitim programı oldu. Eğitim gayet başarılı ve verimli geçti. Sayenizde kafamızdaki pek çok soru işareti giderildi. Eğitmenler son derece anlayışlı ve yardımcıydı. Eğitmenler, eğitim sonunda da karşılaşılan problemlere hızlı ve çözümcü yardımcı olmaya devam ediyorlar. Programın içerisinde olduğum için kendimi de şanslı hissediyorum. Her şey için teşekkürler. 🙂

Gayenur Ş. – Özel Eğitim Öğretmeni
Katıldığım gölge öğretmenlik eğitimi sayesinde oldukça engin ve faydalı bilgilere sahip oldum. Bu eğitimin meslek hayatıma da faydalarını gördüm. Eğitim boyunca gösterdikleri samimiyet için, destek ve yardımlarını eksik etmedikleri için başta Özgür Hocaya, Serpil Hocaya, Muzaffer Hocaya ve tüm Noema ekibine teşekkür ederim.

Helena Ö. 
Özgür Bey’in eğitim programına katılarak orada çok verimli bir eğitim süreci geçirdim. Çalışma sürecinde bu eğitim programında edindiğim bilgiler benim çok işime yaradı. Çocukları analiz etmek çocukları değerlendirmek problemlerini anlamak ve o süreç içerisinde neler yapabileceğim hakkında bilgileri öğrendim . Bu eğitim programında bize koordinatörlük eden destek olan hem stajımızda hem de eğitim sürecimizde Muzaffer Bey ve Serpil Hanım’a ve bu eğitimi düzenleyen Özgür Bey’e çok teşekkür ederim.

Merve Nur E.
Gölge öğretmenlik konusunda aldığımız eğitim içeriğinde çocuklara yaklaşım ve akademik anlamda ne yapmamız gerektiğini Noema aile ekibi sayesinde daha da iyi bir şekilde öğrendik ve öğrenciler ile birlikte çalışmaya başladığımızda her sıkıştığımızda, her sorunumuza hemen cevap veren bir Noema Ailemiz var. Hem hocamız hem yol göstericimize bizimle bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ederiz.

Kerime Nur İ.
Noema Aile, çok sevecen ve ilgili bir ekip. Karşımıza çıkan sorunlara çözüm buluyorlar. Her zaman yanımızda ve destekçimiz oldular. Ekibin de en güzel yanı budur. Programlarımız hem eğlenceli hem de verimli geçiyor. Özgür Bey, Muzaffer Bey ve Serpil Hanım program boyunca çok ilgili yaklaştılar. Program sonrasında da bu ilgiyi ve samimiyeti korudular.

Katılımcının Gölge Öğretmen Eğitiminden Kazanımları Nelerdir?

 • Özel gereksinimli çocuklarla okulda ve sosyal yaşamında uygulayacağı çalışma yöntemlerini, tekniklerini ve stratejilerini,
 • Çocuklarda istenmeyen davranışlara müdahale yöntemlerini,
 • Farklı tanıları olan çocuklarla hangi yöntem ya da yaklaşımla çalışması gerektiğini öğrenir.
 • Bu program katılımcıya staj imkânı ve uygulama imkânı sunarak, süpervizyon alma imkânı sunar.
 • Programı başarı ile tamamlayan adaylar Noema Aile desteği ile iş bulma imkânı bulurlar.

Gölge Öğretmen Kimdir?

Gölge Öğretmen, okul ve eğitim ortamında gelişimsel, davranışsal ve duygusal alanlarda destek ihtiyacı olan, otizm spektrum bozukluğu, dikkat ve dürtü kontrol sorunları olan çocukların okula, diğer çocuklara, eğitime ve sosyal hayata uyumunu arttırmak, yardımcı olmak amacıyla çocuğa okul ve sınıf yaşantısında bireysel olarak destek olan bağımsız bir kişidir.

Gölge Öğretmen Nasıl Olunur?

Gölge öğretmen olacak kişi çocuk ile birebir çalışan bir destek elemandır. Bu sebeple konunun uzmanlarından doğru eğitimi almış olması, özel gereksinimi olan çocukla kaynaştırılmış ortamlarda tüm gün boyunca çalışmak üzere yetiştirilmiş olması gereklidir.

Kimler Gölge Öğretmen Olabilir?

Çocukları seven ve onlarla anlaşabilen, sorun çözme becerileri gelişmiş, zor durumlarda sakinliğini koruyabilen, tutarlı, iki ya da dört yıllık üniversite mezunu ya da üniversite eğitimi devam eden herkes “gölge öğretmen” olabilir ve bu eğitime başvurabilir.

Aileler Neden Gölge Öğretmen’e İhtiyaç Duyar?

Bazı özel çocuklar erken yıllarda, okul öncesi ve ilkokul döneminde sınıf ortamına uyum sağlamakta zorluk çeker. Bunların arasında yüksek işlevli otizm spektrum bozukluğu tanısı almış, dürtüsellik/hiperaktivite problemleri yaşayan, diğer çocuklara zarar verebilen, sınıf düzenini aşırı bozan, gelişim olarak yaşıtlarından geri olan çocuklar sayılabilir.

Bu öğrencileri okul hayatına adapte etmek, sosyal hayata kazandırmak, sınıfa/derse uyumu konusunda çocuğa birebir destek olmalarını sağlamak için birçok aile “gölge öğretmen” ile çalışmayı tercih etmektedir.

Eğitim İçeriği:

 • Özel eğitim öğrenme ortamları
 • Öğretim yöntemleri
 • Davranış yönetiminde kullanılan yöntemler
 • Vaka analizleri
 • Öğrenme alanlarını destekleyen kaynaklar
 • Otizm, hiperaktivite, dürtüsellik, gelişim sorunları, davranış sorunları gibi konularda detaylı bilgilendirme ve çocukları tanıma çalışmaları
 • Yaş gelişim özelliklerine göre çocuğun davranışlarını, okulda karşılaşılan problemleri, bu problemlerle başa çıkma yöntemleri
 • Uygulamalı saha çalışması ve süpervizyon

Eğitim Şekli Nasıldır?

Eğitim 2 basamaklıdır.

Teorik Eğitim (Online – 20 Saat)

 • Otizm, gelişim sorunları, sosyal sorunlar, davranış problemleri, dürtüsellik, hiperaktivite gibi sorunlar ve bunlarla baş etme yolları ile ilgili teorik eğitim.
 • Çocukların gelişim dönemlerine göre özellikleri, okullarda çeşitli sorunlar ve uyum güçlükleri yaşayan öğrenciler ile çalışma yöntemleri, aile-öğretmen-okul üçgenindeki ilişki yönetimi, okulda yaşanabilecek beklenmedik durumlarla başa çıkma yolları ile ilgili eğitim.

Uygulamalı Süpervizyon (Yüz yüze – 30 Saat)

 • Özel bir okulda öğrenci gözlemi ve sonrasında süpervizyon çalışması yapılacaktır.
 • Uygulamalı süpervizyon bir saha çalışması olup, bu mesleğe ilk adım atacak olan gölge öğretmen adaylarının veya alanda çalışıp kendisini geliştirmek isteyenlerin, karşılaşabilecekleri sorunları ve bunlara yönelik tutumları gözlemlemesini amaçlamaktadır.

Eğitim Tarihleri:

1. Oturum: 7 Ocak 2023 – Cumartesi / 10:00-18:00

2. Oturum: 14 Ocak 2023 – Cumartesi / 10:00-17:00

3. Oturum: 24 Ocak 2023 – Salı / 17:00-22:00

Teorik eğitimlerden sonra 30 saatlik uygulamalı eğitim, uygulamalı eğitim sonrası 5 saatlik süpervizyon ve sınav gerçekleşecektir.

NOEMA AİLE WEBSİTESİNDEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ